Ana sayfa » Haberler » Twitter = teşhir?

Twitter = teşhir?

frontpage-birdPsikoterapist Çağatay Öztürk, artan twitter çılgınlığı hakkında sert yorumlarda bulundu:
Kişiler aidiyet sorunu yaşadıkları için bu tarz sitelere girip kendilerini var etmeye çalışıyor. Orada yazarlar teşhirci, okuyanlar da röntgenci!

Ben twitter meselesini bir pazarlama aracı olarak kullanmanın doğru ve yanlış yönlerini yazma tasarımları yaparken Sabah gazetesinde dün bu habere rastladım.
Ünlülerin “ünlü kalmak”, unutulmamak(bir günlüğüne de olsa) yada piyasada olduğunu duyurmak amaçlı kullandığı twitter’a psikolojik açıdan yaklaşan bu yazıyı  ilgiyle okudum. Aşağıda birkaç alıntısını yaptığım bu yazının tamamını Sabah gazetesi internet sayfasından okuyabilirsiniz:  http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Magazin/2010/01/04/twitte_dakiler_teshirci_onlari_okuyanlar_da_rontgenci


ABD’li psikolog Abraham Maslow’un ‘hiyerarşi teorisi’ vardır. twitter’da yaşanan olayı, bu teoriyle açıklayabiliriz. Bu teoriye baktığımızda, çocukluk döneminden itibaren anne ve baba ile kurulan yanlış ilişkiler özgüven sorunu olan, kendini var etme çabası olan kişiler yaratır. Bu tür kişilik sorunu olanların da twitter gibi sanal ortamlarda kendilerini var etme çabası olduğunu görüyoruz.

twitter kullanıcıyla, ‘kastrasyon kompleksi’ arasında nasıl bir bağ var?
Freud’un ‘kastrasyon kompleksi’ ile twitter’da özelini paylaşmayı açıklayabiliriz. İnsanlar, değer verdikleri şeyi kaybetmekten korkar. Bu kadar özelini ve mahremini, yani bu kadar kaybetmekten korktuğu şeyi umuma açan insan, ‘kastrasyon kompleksini’ aşamamış demektir. Biz buna twitter’dakiler ‘penis kaybetme kompleksinin bir uzantısını’ yaşıyor diyebiliriz.

Devamı…

Etiketler: , , , , ,

1 Response to " Twitter = teşhir? "

  1. Kenan Akdag diyor ki:

    Öncelikle Çağatay Öztürk gibi psikoterapistlerin olduğunu bilmek beni çok mutlu ediyor. Ülkemiz adına, meslek adına. Bravo. Söylenecek fazla birşey yok. Söylediği hersey çok doğru. Bence az bile söylemiş.

Copyright © 2009 Gökhan Özkan. All rights reserved.